Golec uOrkiestra - 20 lat na estradzie

Golec uOrkiestra przed wyjazdem w trasę koncertową Golec uOrkiestra przed wyjazdem w trasę koncertową

Zespółu Golec uOrkiestra nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać.  Od 1998 r. grają i śpiewają na polskich i światowych estradach - w tym roku obchodzą uroczysty jubileusz 20-lecia działalności artystycznej. Z tej to okazji w kwietniu rozpoczęli swoją wielką trasę koncertową. 

 

Roman Anusiewicz: Spotykamy się dziś na scenie Domu Muzyki BCK na próbie orkiestry przed ….
Łukasz Golec: Jubileuszową trasą zespołu Golec uOrkierstra z okazji 20-lecia naszego istnienia. Jubileusz celebrowany będzie w Polsce i za granicą. Ten pierwszy, najważniejszy koncert odbędzie się w katowickim Spodku. Będzie to koncert z udziałem kilku gwiazd, wystąpią z nami: Ania Wyszkoni, Ewa Farna, Kamil Bednarek, zespół Pectus. Zagramy 22 kwietnia - koncert będzie transmitowany na żywo przez TVP 1. W koncercie wystąpią także dzieci z naszej fundacji. Zagramy tam kilka premierowych utworów, między innymi utwór do filmu dokumentalnego „Lawina”, do którego napisaliśmy muzykę.

Z tego co wiem jesteście dość emocjonalnie związani z tym filmem .
Paweł Golec: Film dotyczy ludzi pochodzących z regionu Beskidu Śląskiego, akcja dzieje się w roku 1946 i dotyczy zamordowania przez Służby Bezpieczeństwa grupy ludzi związanych z Narodowymi Siłami Zbrojnymi walczącymi pod dowództwem „Bartka” Henryka Flame, pochodzącego z Czechowic. Wśród tych ludzi była nasza ciocia - Stanisława Golec ps. Gusta.
Łukasz Golec: Przez wiele lat ten temat był tematem tabu. W tej chwili odkrywane są szczątki pomordowanych i odbywa się ich identyfikacja, między innymi we Wrocławiu. Tożsamość wielu osób potwierdzono już z imienia i nazwiska, mamy nadzieję iż uda się także zidentyfikować naszą ciocię. Uroczystość złożenia do grobów odnalezionych szczątków prawdopodobnie odbędzie się pod koniec tego roku, być może nawet z udziałem władz państwowych. Film “Lawina” będzie można obejrzeć w kinach na przełomie kwietnia/maja. Na naszej stronie www i profilu FB będą podawane terminy premier filmu, także w Bielsku-Białej.

Powiedzcie parę słów o koncercie, do którego w tej chwili się przygotowujecie.
P.G.: Sam koncert będzie bardzo piękny - 20 lat jest co wspominać, mnóstwo utworów, mnóstwo miejsc, które odwiedziliśmy. Przypomnienie pielgrzymki Jana Pawła II w 2002 r. i koncert który wtedy graliśmy, spotkanie z prezydentem Georgem Bushem, który cytował słowa naszej piosenki [2001 r. „Ściernisko” przyp. red.].
Ł.G.: Koncert będzie składał się z wielu elementów, ale niechaj to będzie zaskoczeniem dla uczestników.

Jakie dalsze plany po koncercie w Katowicach?
Ł.G.: Koncerty w największych halach w Polsce: Atlas Arena w Łodzi, Ergo Arena w Gdańsku, Turon Arena w Krakowie, dalej Poznań, Lublin - w sumie dziewięć koncertów, na które serdecznie zapraszamy. O szczegółach można poczytać na naszej stronie internetowej.

Przygotowujecie także dla swoich sympatyków dwie nowe płyty.
Ł.G.: Tak, jubileusz wiąże się także z pracą nad ukończeniem dwóch płyt: albumu studyjnego i płyty Symfonika i Etnika. Na koncertach będą wybrzmiewały piosenki premierowe z obu płyt, między innymi “Hop na top” i “Pomarańcza”. Podczas trasy odświeżymy także kilka naszych starych piosenek, których na co dzień nie gramy na koncertach. Będzie jak zawsze w góralskim duchu i rozrywkowo.

Podczas swojej jubileuszo-wej trasy zagracie w poszerzonym składzie.
Ł.G.: Golec uOrkiestra wzbogacona została o dodatkową siłę w postaci sześcioosobowej sekcji dętej, zagrają koledzy po fachu: dwie trąbki, puzon, suzafon i saksofon barytonowy.

Gdybyście chcieli zabawić się w statystykę, przez okres 20 lat ile wydaliście płyt, ile zagraliście koncertów.
Ł.G.: W sumie ponad 2000 koncertów w wielu ciekawych miejscach na całym świecie, na wschodzie i zachodzie. W Stanach Zjednoczonych zagraliśmy czternaście koncertów, kilkanaście razy w Anglii. Nie sposób wymienić wszystkich miejsc. Ostatnio, zainteresowani trasą koncertową, dzwonią do nas ludzie z Wietnamu, Chin, Japonii, a więc wschodnie klimaty. Dlaczego nie? możemy pojechać i tam aby reprezentować Polskę.
P.G.: Jeżeli chodzi o płyty, to mamy 8 złotych, 6 platynowych i 5 diamentowych - razem 6,5 miliona egzemplarzy (włączając w to edycje specjalne, inserty itp.). To spora liczba. Jest to dorobek, którym można się już poszczycić.

Przed Wami kolejny “gorący okres” koncertowy. Nie czujecie się nieco zmęczeni?
Ł.G.: Wszystko okupione jest ciężką pracą na niemal trzy zmiany. Dzisiaj na przykład spałem cztery godziny. No cóż, jak się powiedziało a, to trzeba powiedzieć i b. Wszystko układa się dobrze, byle tylko zdrowie dopisało. Mamy nadzieję że wszystko się uda, a katowicki koncert będzie wydany na płycie DVD i dołączy do innych, których też trochę posiadamy w swoim dorobku.

W takim razie życzę Wam kolejnej “dwudziestki”.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 10 sierpień 2018 16:07
Roman Anusiewicz

Operator filmowy. Fotoreporter - kameroman@op.pl

reklama
reklama