Na działkach nie zawsze bezpiecznie

kwiecień 10, 2020 2006

Czy spędzanie czasu w ogródku działkowym podlega karze i stanowi wykroczenie? - oficjalnie nie, ponieważ tereny działkowe nie widnieją w wykazie terenów zielonych ujętych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. Nie oznacza to jednak, że pobyt w ogródku działkowym ma stanowić pretekst do zrobienia grilla w gronie znajomych.

O to, czy wyjście na działkę może wiązać się z otrzymaniem mandatu zapytaliśmy rzecznika prasowego bielskiej KMP Romana Szybiaka - Jeśli przemieszczanie się w celu wykonania niezbędnych prac na ogródku działkowym mieści się dla jego użytkownika w pojęciu „zaspokojenia niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego” i będzie on w stanie to ponad wszelką wątpliwość wykazać- to myślę, że nie ma się czego obawiać. Jeśli Policjant dokonujący hipotetycznej kontroli uznałby, że jego argumenty nie usprawiedliwiają przemieszczania i pobytu na terenie ogródka i chciałby go ukarać mandatem, może on odmówić jego przyjęcia. Wówczas będzie miał okazję do zaprezentowania swojej argumentacji przed Sądem, który rozstrzygnie sprawę. Trudno może być uzasadnić przebywanie na działce w celach rekreacyjnych ( grill), natomiast w celu wykonania niezbędnych prac, podlania roślin, czy w szczególności nakarmienia zwierząt, jeśli je tam hoduje- to zupełnie inna sprawa.  Nade wszystko jednak, w obecnej sytuacji, mając na względzie ogromne zagrożenie rozprzestrzenianiem się wirusa wywołującego Covid-19, będąc na miejscu osób rozważających tego rodzaju wyprawy, wzięłabym pod uwagę ryzyko ich odbycia - to osoba taka sama musi oszacować czy je podejmie, narażając własne zdrowie lub życie oraz życie i zdrowie innych osób.
Czynnikiem determinującym podjęcie decyzji powinna być rzetelna wiedza i świadomość zagrożenia, nie zaś możliwość znalezienia tego czy innego pretekstu do wykonania danej czynności pomimo wydanych przez Ministerstwo Zdrowia zaleceń. Podobnie rzecz się ma z wyjściem do sklepu spożywczego. O ile zrobienie zakupów jest koniecznością, o tyle wyjście do sklepu kilkakrotnie w ciągu dnia jest już z punktu widzenia rozsądku nadużyciem, mimo, że dotychczas nie zostało spenalizowane. Odwołujemy się do rzetelnej wiedzy, zdrowego rozsądku i ostrożności mieszkańców, które powinny być głównym doradcą przy każdorazowym podejmowaniu decyzji o wyjściu z domu.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 10 kwiecień 2020 13:49
reklama
reklama