Odwiedziny na cmentarzu

kwiecień 10, 2020 1879

Teoretycznie nie ma oficjalnego stanowiska rządu w sprawie zamknięcia cmentarzy, w praktyce może być to jednak potraktowane jako przekroczenie potrzeby niezbędnego wyjścia z domu. Rząd za takie uznaje, oprócz wyjścia do pracy: zakupy, wizytę u lekarza, wykupienie leków. Co w sytuacji, gdy funkcjonariusze zastaną kogoś przy grobach bliskich?

W wielu miastach Polski władze lokalne zadecydowały o tymczasowym zamknięciu cmentarzy. Nie jest to jednak praktyka powszechnie stosowana. W wielu miejscowościach władze liczą po prostu na zdrowy rozsądek mieszkańców i przestrzeganie przez nich podstawowych zasad bezpieczeństwa. Jak się dowiedzieliśmy na bielskim cmentarzu komunalnym w Kamienicy bramy są otwarte, lecz opatrzone stosownym komunikatem. Ludzi, zwłaszcza teraz - w okresie przedświątecznym przewija się sporo. Jak dotychczas policja ani straż miejska nie ukarała nikogo mandatem za przebywanie na terenie kamienickiego cmentarza. Nekropolia podlega jurysdykcji Urzędu Miejskiego, a ten nie wydał oficjalnego nakazu zamknięcia obiektu.

O to czy policja będzie wystawiać mandaty na cmentarzach zapytaliśmy rzecznika prasowego bielskiej KMP Romana Szybiaka - "W przypadku, gdy cmentarze nie zostały zamknięte przez ich administratora należy kierować się zalecaniami sanitarnymi oraz nakazami i zakazami określonymi przez administrację rządową oraz przede wszystkim ostrożnością i dbałością o zdrowie i bezpieczeństwo swoje własne i innych". 

A oto podstawowe zalecenia, jakim należy się podporządkować podczas odwiedzin grobów naszych bliskich i uroczystości pogrzebowych:

  1. Należy utrzymać odstęp pomiędzy osobami odwiedzającymi cmentarz, który wynosi 2 metry.
  2. Przy grobie może przebywać tylko jedna osoba lub dwie osoby o ile są rodziną.
  3. Zabronione jest gromadzenie się osób na terenie całego cmentarza.
  4. Prace porządkowe przy grobach powinny być ograniczone do niezbędnego minimum.
  5. Liczba uczestników pogrzebów nie może przekraczać 5 osób.
  6. Czas uroczystości pogrzebowych należy ograniczyć do minimum, odstęp pomiędzy uczestnikami nie będącymi rodziną powinien być zachowany.
  7. Osoby objęte kwarantanną nie mogą przebywać na cmentarzu.
  8. Administracja cmentarza przyjmuje osoby tylko w sprawach związanych z pogrzebem.
  9. W biurze administracji mogą przebywać tylko 2 osoby.
  10. Osoby poniżej 18 roku życia mogą przebywać tylko w towarzystwie dorosłych
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 10 kwiecień 2020 13:22
reklama
reklama